Przejdź do głównej zawartości

Projekt: Motylek




dla dziewczynek - rodziców - edukatorek

Projekt Motylek - bo dojrzewanie jest jak czas kokonu. Potrzeba bezpiecznej przestrzeni, aby wyrosły skrzydła!
Dobre doświadczenie dojrzewania, pierwszej miesiączki buduje pewność siebie, pozwala zajmować miejsce liderki, daje pozytywny przekaz na temat bycia kobietą i jest bazą dla udanego życia seksualnego w dorosłości. Dlatego tak ważne jest, by dojrzewanie było dobrym czasem, by dziewczynki dostały wsparcie, czuły się bezpiecznie, miały do kogo zwrócić się z pytaniami i po pomoc.

Dlaczego dziewczynki potrzebują wsparcia?
Dziewczynki w naszej kulturze są bombardowane przekazami na temat tego, co to znaczy być kobietą. Te przekazy są często wyidealizowane i nierealistyczne. Dziewczynki uczą się, że trzeba dostosować się do trudnych do spełnienia wzorców. Stają się wobec siebie bardzo krytyczne, często przestają lubić swoje ciało i dobrze się w nim czuć. A pierwsza miesiączka jest nadal dla wielu okryta wstydem, jest samotnym doświadczeniem. Dziewczynki są także jedną z grup narażonych na przemoc seksualną.

Chcemy to zmienić. My, ale także wielu rodziców, wiele osób, które na co dzień pracują z młodzieżą: psycholożek, pedagożek, nauczycieli, lokalnych aktywistek.

Chcemy dać dobry przekaz dziewczynkom o byciu kobietą, o ciele, powiedzieć im, że są mądre i piękne! Wesprzeć rodziców, edukatorki, nauczycielki – te wszystkie osoby, które z dziewczynkami pracują na co dzień! Chcemy dać głos samym dziewczynkom!

Dlatego właśnie rozpoczynamy projekt edukacyjny Motylek. Nazwa Motylek urodziła się podczas warsztatu dla dziewczynek, prowadzonego przez Natalię. Podczas tańca dziewczynki zaczęły spontanicznie zawijać się w kolorowe chusty, jak w kokon. Chowały się, ukrywały, a potem decydowały, by wyjść do świata - rozwinąć tkaninę i polecieć! Ta potrzeba kokonu, bezpiecznej przestrzeni dla przemiany, jaką jest dojrzewanie wydaje nam się bardzo ważna. Dlatego właśnie nazwałyśmy nasz projekt Motylek – bo dojrzewanie to czas przemiany, czas kokonu, by stać się motylem, rozłożyć skrzydła, polecieć!

Projekt Motylek to:
    • warsztaty dla dziewczynek, warsztaty dla mam i córek, dla edukatorek pracujących z młodzieżą
    • publikacje materiałów edukacyjnych
    • nagranie opowieści muzycznej o mocy dojrzewania
    • badanie potrzeb dziewczynek i na tej podstawie stworzenie dla nich edukacyjnej strony internetowej
    • kampania społeczna
      Nasz pierwszy krok to opracowanie programu edukacyjnego dla dziewczynek w wieku 8-13 lat. Chcemy podzielić się wiedzą, którą od lat gromadzimy i nauczyć profesjonalistki jak skutecznie wspierać dojrzewające dziewczyny. Przygotowując nasze warsztaty i dając je w ramach otwartej licencji do wykorzystania edukatorkom, pedagożkom, czy psycholożkom, psycholożkom szkolnym chcemy, by dzięki temu dużo młodych dziewczyn miało okazję spotkać się ze sobą w bezpiecznej, pozbawionej rywalizacji przestrzeni i zobaczyć siebie na tle innych żywych dziewczyn.

      Włącz się w nasz projekt! Wesprzyj nas finansowo, powiedz światu, że jesteśmy, polub, udostępnij, napisz do nas!

      Możesz wesprzeć nasze działania wpłacając darowiznę na cele statutowe: Projekt „Motylek” na konto o numerze: 39253000082008100951920002  Kultura Zmiany KRS:0000667499.

      Komentarze

      Popularne posty z tego bloga

      Wzory Kultury

      Wyobraź sobie, że istnieje niewidzialna sieć połączeń między ludźmi. Wielki wzór, tkanina, która składa się z wielu przenikających się nawzajem wzorów. Nasze zachowania, odczucia, myśli modelujemy zgodnie z tą niewidzialną siecią. Wzory są niewidzialne, a jednak możemy je dostrzec w tym, co oczywiste. W tych zachowaniach i reakcjach, które wszyscy uznajemy za "naturalne" czy "normalne". Bliska nam jest postawa antropolożek, które badają wzory kultury, modelujące ludzkie doświadczenia i postawy. Wierzymy, że każda i każdy z nas może poszerzyć swoją perspektywę o widzenie kulturowego aspektu własnego doświadczenia i stać się aktywną współ-twórczynią i twórcą wzorów kultury. Mamy możliwość zmiany tego, co zastane, by współtworzyć bardziej zdrowe, a mniej destrukcyjne relacje i sposoby funkcjonowania w świecie. Możemy tworzyć wzory będące odpowiedzią na współczesność i jej wyzwania oraz współgrające z etapami życia człowieka. Dlatego cel...

      Pokojowe Kultury

      Inspiracją dla naszych poszukiwań i działań są kultury i cywilizacje, które rozumiały i akceptowały cykliczność życia, jego rytm, równowagę między życiem a śmiercią. Chcemy badać i dzielić się wiedzą na temat tych kultur, mamy tu na myśli w szczególności pokojowe cywilizacje Bogini, w tym Starej Europy, Anatolii, minojskiej Krety, neolitycznej Malty i kultury rdzenne. Riane Eisler, antropolożka i badaczka kultury, nazywa je kulturami zorientowanymi na współpracę, bo są nie hierarchiczne, charakteryzuje je wysoki poziom równości społecznej a podstawowe wartości to miłość, porozumienie i dbanie o życie. Na drugim końcu kontinuum Eisler umieszcza kultury zorientowane na dominację, hierarchiczne, oparte na relacji władzy podtrzymywanej przez lęk i karę, ze strukturalną nierównością między kobietami a mężczyznami, i wysokim nasileniem przemocy. Uważamy, że bardzo cenne są przykłady kultur pokojowych, zorientowanych na współpracę, bo możemy z nich czerpać inspirację do tworzenia zdrowych ...